Wybierz swój język

Cart empty

Jak z tym niemieckim? Uczyć się czy nie?

Czy warto uczyć się, przed wyjazdem do pracy do Niemiec, języka niemieckiego? Z pozoru niemądre pytanie, bo jedziemy do kraju w którym zamierzamy przebywać przez jakiś czas, mieszkać i chodzić na zakupy. Najkrótsza odpowiedź brzmi: tak, bez niemieckiego nie na czego szukać za Łabą. Nie załatwimy wszystkich spraw „na migi”. Niemcy nie chcą zajmować się osobami, które nie porozumiewają się w ich języku.

Zastanawiając się i analizując za i przeciw nauce języka niemieckiego:

Po pierwsze: język niemiecki nie jest taki trudny jak by się mogło wydawać. Jest jeszcze trudniejszy niż myślimy.

Rodzajniki - słynne der die das, zuupełnie nie podobne do naszych rodzajników. Przypadki w niemieckim , to jeszcze ujdzie, do tego jest ich mniej niż w języku polskim. Ale szyk zdania, rekcja, itp. Jeden plus że w miarę dobrze Niemcy wymawiają swój niemiecki. A może jednak szwedzki byłby lepszym wyborem?

Po drugie: Materiałów jest dużo mniej ,niż do nauki angielskiego. Idąc na kurs języka niemieckiego np w Poznaniu, albo gdzie indziej, mamy wąsski wybór między dwoma trzema podręcznikami niemieckimi (z resztą całkiem przyzwoitymi) a polskimi ich odpowiednikami. typu Szkolne PWN. Patrząc, jaka gama książek jest oferowana do języka angielskiego, po prostu żal. Widać jakim biznesem musi być nauczanie mowy Szekspira w porównaniu do mowy Schillera.

Po trzecie: I wreszcie coś pozytywnego. Szukając pracy, język niemiecki może być naszym sporym atutem. Porównując się do milionów osób znających dość dobrze angielski, znajomość niemieckiego z pewnością nam ułatwi zadanie, w Polsce i za granicą.

 

Tu ciekawostka. Pisaliśmy onegdaj na temat wyjazdu do Niemiec. Ile zmieniło się od czasu gdy nasza Agencja pracy zamieściła artykuł o potrzebie znajomości niemieckiego w Niemczech? Bo wiele osób wyjeżdża do Niemiec nie mówiąc i nie rozumiejąc mowy kraju, do którego jadą. Odnośnik internetowy do artykułu: kurs języka niemieckiego do pracy, czy potrzebny?

 

Po czwarte: nie zrobisz z Niemcami biznesu, nie znając języka niemieckiego. Oficjalnie rozmawiają po angielsku, jednak najważniejsze sprawy załatwia się wyłacznie w języku niemieckim.

 

Ciekawa strona na ten temat: Kurs języka niemieckiego w Poznaniu?. Tu także garść informacji.

 

Po piąte: Prawda jest taka , że nie mamy wyjścia, prędzej my nauczymy się ich języka, niż Niemcy naszego. Niemiec wszędzie używa swojej mowy. Przyjeżdża do Polski i mówi po niemiecku, wraca do swojego heimatu i tam również mówi po niemiecku. Wszystko jasne, alles klar.

Portal o pracy

Interstaff - informacje o ofertach pracy, rynku pracy, analizy

Rynek pracy w Europie zmienia się dynamicznie. Ostatnie lata przyniosły - prócz migracji, obecnych od dziesięcioleci, także nowe zjawiska rzutujące na zatrudnienie i pracę - pandemię Covid oraz obecnie trwający najazd militarny Rosji na swojego sąsiada, Ukrainę. Przedstawiamy opracowania, artykuły i eseje, analizy i informacje.

Witamy na stronie Alogo, gdzie znajdziesz wiele wartościowych artykułów o tematyce związanej z pracą za granicą czy też pracą w informatyce. Co się z tym wiąże, sporo będzie o tym, co dotyczy szkoleń językowych, znajomości języków obcych. To co potrzebne jest za granicą. Do pracy.

My Facebook Page

Zobacz w sklepie