Z początkiem kwietnia doszła do nas informacja, odnosząca się do wojny Rosji z Ukrainą, iż używanie oprogramowania pochodzącego z Federacji Rosyjskiej bądź Białorusi może być niebezpieczne. Polski Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzegał przed skutkami stosowania oprogramowania pochodzącego z tych dwóch krajów - w odniesieniu do bezpieczeństwa danych czy infrastruktury informatycznej w Polsce.
Jako podstawę do zaprzestania stosowania oprogramowania pochodzącego z dawnego ZSRR podaje się choćby to, że mogą nastąpić trudności w aktualizowaniu oprogramowania czyli w dostępności aktualizacji - wobec możliwego embarga na wymianę handlową usługową z Rosją Białorusią.
Czy w Polsce używane są programy komputerowe z Rosji? Wszak Rosjanie nie stworzyli nawet własnego mikroprocesora, kopiując jedynie architekturę 8086. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagrożeniu.
Oto lista najczęściej używanych programów rosyjskich, o których być może nie każdy wie, że pochodzą z tego kraju.
Nie tylko Kaspersky
W przypadku programu antywirusowego Kaspersky sama nazwa mówi wiele za siebie. Pochodzi ona bowiem od nazwiska założyciela firmy, rosyjskiego matematyka Jewgienija Kasperskiego. Działając od 1997 roku i zatrudniając 3000 osób na całym świecie firma Kaspersky jako pierwsza zaoferowała program antywirusowy na system operacyjny Linux. Jeszcze długo przed inwazją Rosji na Ukrainę ostrzegano, że program Kaspersky jest własnością rosyjskiego podmiotu gospodarczego o dosyć niejasnych powiązaniach politycznych i biznesowych z władzami Rosji. Znając tamtejsze realia gospodarcze można w ciemno powiedzieć, iż wielki biznes w Rosji raczej jest niemożliwy bez wsparcia ze strony władzy, znajomości i łapówek ( co widać obecnie po tajemniczych zgonach wielkich tuzów biznesu rosyjskiego związanych z przemysłem wydobycia ropy naftowej i gazu).
Związki informatyki z wywiadem
W marcu 2015 roku, jak podaje Wikipedia, agencja prasowa Bloomberg oskarżyła firmę Kaspersky Lab o bliskie związki z rosyjskim wojskiem i wywiadem. Eugeniusz Kasperski nazwał artykuł „sensacjonalistycznym”, ale nie zdementował insynuacji agencji o powiązaniach jego firmy. Zresztą - jak tu zdementować informacje o powiązaniach ze służbami, jeśli sam Kasperski ukończył studia na wydziale matematyki Wyższej Szkoły KGB? Dodajmy, że w obliczu wojny na Ukrainie niemieckie i francuskie urzędy do spraw cyberbezpieczeństwa zarekomendowały niekorzystanie z produktów Kaspersky Lab (ciekawostką jest to że polski Kaspersky Lab ogłosił zakończenie współpracy z Kaspersky Lab, to nie pomyłka, zerwał kontakty z macierzą ).
Od DOS do Windows 10
Kolejna rosyjska firma i kolejny dostawca oprogramowania antywirusowego. Mowa o DrWeb. zaistnieli wcześniej na rynku od kasperskiego, gdyż działają od 1992 roku. Dr Web reklamuje się jako antywirus możliwe do instalacji na zainfekowanym komputerze. Założyciel firmy to Igor Daniłow z Petersburga. W tym momencie może warto wspomnieć o naszym działającym w podobnym czasie programiście i autorzy antywirusa MKS czyli Marku Sellu. Sell brzmi prawie jak Dell. Niestety, losy MKS potoczyły by się na pewno inaczej, gdyby nie choroba założyciela. Gdyż wybitny polski twórca antywirusa MKS vir odszedł od nas w 2004 roku po długiej i ciężkiej chorobie, co zakończyło dobrze zapowiadające się działanie firmy MKS spółka z o.o. produkującej antywirusa całkowicie polskiego autorstwa. I to poczynając od systemu DOS poprzez Windows 3.1 i 95, aż po najnowsze wersje. Na szczęście nie dano umrzeć projektowi MKS VIR i jest on dalej produkowany (o ile tak można powiedzieć o programie)
Wracając do rosyjskiej firmy DrWeb.
Polska strona reklamuje firmę jako prywatną niezależną wolną od wpływu stron trzecich. Czytaj: od Putina. Czy jest to jednak wiarygodne zapewnienie?
A może serwerek ? Tanio sprzedam
Trzecim rosyjskim producentem oprogramowania którego wyroby są powszechnie stosowane na świecie jest firma Nginx, a w zasadzie serwer sieciowy o tej nazwie, którą stylizuje się i czyta jak angielskie „engine x”. Produkt rosyjski staje w szranki z najbardziej popularnym serwerem sieciowym, czyli Apache. Czy można zdetronizować Apacza? Założyciele firmy to Igor Sysojev oraz Maxim Konovalov. W 2019 roku Systojew (pisząc tradycyjną polską pisownią rosyjskie nazwisko) został zatrzymany przez władzę w związku z rzekomym roszczeniem dotyczącym praw autorskich na podstawie tego, iż był wcześniej pracownikiem firmy Rambler należącej z kolei w dużej części do państwowego banku rosyjskiego. Niebezpiecznie jest być niezależnym w matuszce Rosji.