Portal niezależna.pl zamieściła w dniu dzisiejszym raport na temat: ilu Ukraińców chciałoby pozostać w Polsce. W raporcie czytamy między innymi wypowiedź prezesa Ukraińskiego Stowarzyszenia Międzynarodowego Zatrudnienia Wasilylia Woskobojnika.
W wypowiedzi swojej prezes Woskobojnik wyraził zdanie, z którym większość nas się zgadza, że emigracja zarobkowa obywateli Ukrainy do Polski na podłoże głównie ekonomiczne.
Z kolei Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, twierdzi, że w przyszłości Ukraińcy mogą jednak zdecydować się na pozostanie w naszym kraju. „Kiedy Polacy zaczęli emigrować do Wielkiej Brytanii początkowo traktowali wyjazd jako szansę na krótkotrwały zarobek dopiero później okazało się że spora część z nich zamieszkała tam na stałe”.
Ciekawe są wyniki badania powodów wyboru Polski jako miejsca emigracji zarobkowej przez Ukraińców Otóż ponad 50% wskazało na bliskość geograficzne 44% na wysokość zarobków zaś 34 na niewielką barierę językową. Z kolei badanie poziomu zatrudnienia pracowników ze wschodu przez polskie firmy pokazuje że i większa firma tym więcej się zatrudni zatrudnia ich 39 dużych firm 21% średnich i 6% małych.
Bariera językowa jest ciągle faktem
Czy podawane przez Ukraińców powody , zwłaszcza wymieniona na trzecim miejscu niska bariera językowa jest zgoda ze stanem faktycznym? Według ukraińskiego prezesa : „Nie mają też problemów z językiem polskim, którego łatwo się uczą”. Przypomnieć tu można sytuację naszych pracowników (elektryków, spawaczy) w Niemczech dziesięć i więcej lat temu, gdzie na tamtejszym rynku pracy również musieli sobie poradzić językowo. Na początku praktykowane były wyjazdy grupowe z tzw. liderem. Gdzie z 10 osób pracujących z sobą język niemiecki znały 1 lub 2. Obecnie ukraińscy pracownicy w Polsce deklarują znajomość nie tylko języka polskiego ale także – języka angielskiego! Ostanio napotkany kolega z Ukrainy twierdził że zna angielski, ale Polacy go coś nie rozumieją. Po kilku zdaniach konwersacji już wiadomo było dlaczego, jego angielszczyzna nieco się różni al od tej znanej z kursów, audycji czy nagrań.
Tak jak kiedyś Polacy w Niemczech?
Wracając do Polaków w Niemczech. Jako rekruterzy obserwowaliśmy stopniowe nasycenie rynku pracy pracownikami z Polski (i nie tylko, bo w międzyczasie puściły granice krajów dawnych demoludów i republik nadbałtyckich). Już nie tylko fachowość i legendarna pracowitość Polaków była oczekiwane przez pracodawców, lecz także znajomość języka niemieckiego. W naszej opinii sytuacja powtórzy się z pracownikami z Ukrainy.